reede, 24. oktoober 2014

Millele Sa annad oma energiat ära?

Minu meelest on energia nagu elujõud - jõud tegutseda ja elada oma elu. Minu energia on minu jõud teha oma elus selliseid muudatusi, mida soovin. Minu energia on minu jõud armastada, hoolida, teha tööd, suhelda, teha kõike seda, mida ma igapäevaselt teen. Kõiges, mida ma teen ja mõtlen, on minu energia. Ja mul on hea olla, kui tunnen, et minu energia on tugev ning mul jagub seda kõigeks, milleks soovin.

Aga alati ei jagu. Mõnikord ma olen väsinud, ärritunud, pidetu, ei suuda midagi teha või millelegi keskenduda või vastupidi - teen kõike korraga ja olen ikka rahulolematu. Siis on selline tunne, nagu minu energia oleks hajunud. Nagu ma ei oleks oma keskmes ja endaga kontaktis ja minu elujõud oleks justkui kuskile laiali laotunud, ilma et mina ise sellest enam osa saaksin. See on koht, kus peatuda ja küsida: millele ma annan oma energiat ära?

Kõigesse, mida teeme või mõtleme, paneme me sisse oma energiat. Mõned tegevused annavad energiat vastu ja meil on hea enesetunne, aga mõned asjad justkui võtaksid põhjatult energiat, pakkudes vastu ainult väsimust, ärritust või mingit muud moodi kehva enesetunnet. Mina olen enda puhul märganud, et väga palju energiat võtavad ära telekas ja arvuti. Üleannustatuna need kaks asja justkui tapaksid mu tegutsemisjõudu. Veel võib võtta palju energiat liigne suhtlemine. Pean silmas sellist suhtlemist, kus me neilt inimestelt, kellega kontaktis oleme, enda jaoks midagi olulist vastu ei saa või siis sellist olukorda, kus päev läbi suhtlen ja suhtlen ning õhtuks tunnen, et  olen täiesti tühi ja jõuetu. Kõige suurem energia röövel võib aga olla hoopiski mitte tegutsemine, vaid pelgalt mõtlemine. Hästi palju energiat võtab muretsemine. Eriti sellises olukorras, kus me päriselt midagi teha ei saa või ei kavatse. Ehk siis mitte oma järgmiste sammude planeerimine lahenduse suunal, vaid lihtsalt muremõtte peas mõlgutamine ja keerutamine, üha uuesti ja uuesti läbielamine.

Millele annad Sina oma energiat ära? Kutsun Sind tegema väikest testi, mis võtab aega paar minutit, aga võib anda Sinu jaoks olulisi vastuseid. Access Barsi kaaslooja Dain Heer on oma raamatus "Kuidas saada iseendaks ja muuta maailma?" pakkunud välja järgmise testi. Esiteks pane kirja 5 asja, millega tegelemisele on Sul viimase nädala jooksul läinud kõige rohkem aega ja energiat, millega Sa oled kõige enam hõivatud olnud. Kui see on tehtud, siis pane kirja oma 5 prioriteeti hetkel elus - mis on Sinu jaoks praegu tõeliselt ja kõige olulisem, mida Sa tahaksid teha või oma ellu luua. Ja edasi jääb ainult kahte nimekirja võrrelda.

Minu jaoks pakkus see test küll üllatavaid tulemusi. Avastasin, et minu aja- ja energiakulu topis võidutses esimesel kohal üks mõte, mille kohta olin juba mitu nädalat tagasi otsustanud, et sellele ma enam ei mõtle, kuna minu võimuses ei ole olukorda muuta ja mõtlemisega ma ainult kurnan ennast. Ometigi oli sellele asjale mõtlemine endiselt midagi, millele kulus väga suur osa minu ajast ja energiast iga päev.

Niisiis, lõpetuseks on mul Sulle ainult kaks ausat küsimust. Kas Sa tead, millele Sa annad oma energiat ära? Ja kas Sa oled rahul, et Sinu energia läheb sinna?

~Nele

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar