neljapäev, 14. mai 2015

Kollektiivne haigus - tunne, et ma pole piisavalt

See tõesti on kollektiivne haigus, mida igaüks meist oma nurgas põeb - tunne, et ma pole ühel või teisel viisil piisavalt. Olgu see siis minu välimus, keha, isiksus, käitumine, saavutused, tegemiste maht või tulemus, asjad, mida oman - ikka on tunne, et mingis osas ma ei vasta kriteeriumitele, alati saaks veel palju enam, millestki on puudus ja mul oleks midagi juurde vaja või kuidagi teistmoodi olla, et olla piisavalt. Teistele ei pruugi väljagi paista, et seda haigust põen, sest mida enam tunnen, et pole piisavalt, seda enam püüan jätta muljet, et olen piisavalt ja kompenseerida kõike seda, mis tundub minus puudu olevat.

Kes seda haigust põeb, annab nakkusena teistele edasi sõnumit:"Sa ei ole piisavalt." Sõnumit antakse edasi alateadlikult, nii et sõnumi edastaja ei pruugi seda isegi mitte märgata. See võib olla kerge rahuolematus, kriitika, teisele antud hinnang, nõudmine ja soov, et teine inimene oleks kuidagi teistmoodi, soov teisi muuta, rahulolematus maailma ja eluga.

Lisaks teistele kriitiliste hinnangute andmisele on sellel haigusel veel üks oluline sümptom - tühjuse täitmine. Tunne, et midagi on puudu, on tühjusetunne. See on vägagi ebamugav tunne, mis võib väljenduda rahulolematuse, kärsituse, hirmu, kurbuse, ebamäärase ärevuse, vajadusena saada veel ja veel või kogu aeg midagi muud, kui see, mis on või mõne muu häiriva tundena. Kui inimese sees on armastusetunne enda vastu, täpselt sellisena, nagu ta on, siis pole mingit tühjust. Kõik vajalik on olemas. Kui seda tunnet pole, on kogu aeg midagi nagu puudu ja tühjust on vaja täita. Mõned tavalisemad viisid tühjuse täitmiseks on järgmised. Näiteks teise inimese otsimine enda kõrvale, kes annaks armastusetunnet. Sellisele alusele suhte loomine ei saa aga olla kunagi harmooniline, sest mitte ükski teine inimene peale meie enda ei suuda ealeski anda meile nii palju tingimusteta vastuvõtvat armastust, nagu vajame. Ja tegelikult me ei vajagi mitte teise armastust, vaid enda armastust. Siit tekib rahulolematus - miks sa ei anna mulle seda, mida vajan või kui suhe saab läbi, on sees veel suurem tühjusetunne - kes nüüd küll seda täidaks? Tühjust saab täita ka igasuguse infoga, mis meile otseselt vajalik ei ole, aga pakub meelele tööd, et tähelepanu läheks tühjusetundelt mujale, näiteks Internet, telekas, raadio, ajakirjad, raamatud, kino. Ka kultuurielamuste vastuvõtmine ja ürituste külastamine võib olla tühjuse täitmine. Tühjust saab täita shopates, töötades, trenni tehes, süües (eriti suures koguses magusat), suheldes võimalikult palju teiste inimestega, ka reisides või vaimsetel kursustel osaledes. Kõik see võib olla tühjuse täitmine, aga ei pruugi olla. Aus pilk enda sisse annab vastuse. Selline tühjuse täitmine on aga juba eos loodud ebaõnnestuma, kuna ühegi sellise tegevuse kaudu ei saa endasse panna seda, mida sinna tõeliselt on vaja - armastust enda vastu.

Kõlab natuke hullumeelselt ja tegelikult ongi, aga ometi on see elu, mida suur osa meist igapäevaselt elab. Praegu, kui Sa seda teksti loed, saad valida, kas lähed selle kollektiivse haigusega kaasa ja põed elu lõpuni tunnet, et Sa pole ühel või teisel moel piisavalt või otsustad sellest hullumeelsest ringist välja astuda ja ennast kohe praegu vastu võtta täpselt sellisena, nagu Sa oled, kõigega - kogu oma olemuse, välimuse, tegude, mineviku ja olevikuga, oma eluga, nii nagu see on. Astu ringist välja ja ütle:" Nüüd aitab! Täpselt nii on mind siia maailma loodud, olen küll piisavalt. Just sellisena. Annan endale kohe praegu armastust, sest mul on seda vaja. Siin maailmas on vahepeal niigi raske hakkama saada ja ma ei tee enam oma elu keerulisemaks kriitika, süüdistuste ja nõudmistega enda osas."

Ainult siis, kui lubad endal olla selline, nagu oled ja armastad ennast sellisena, saad olla harmoonilises suhtes teiste inimeste ja maailmaga. Ainult siis saad Sa tõeliselt, ilma tingimuste ja hukkamõistuta, armastada ka teisi inimesi. Kui armastusetunne enda sees on olemas, siis on Sul kõik, mis iganes on ümberringi. Kui seda tunnet pole, siis on ikka mingit moodi tühjus või rahulolematus, ükskõik, mis on ümber, 

Proovi juba täna lubada endal olla veidi rohkem see, kes Sa praegu oled, ilma igasuguse kriitika või nõudmisteta. Proovi endale öelda mõni ilus, toetav või armastav sõna. Kui see kohe ei õnnestu, siis proovi, kuniks õnnestub ja Sinu armastav sõnum iseendale jõuab pärale. Kui Su kindel otsus on lõpetada lõputu tühjuse täitmine ja ebapiisavuse tunde kandmine enda sees ning olla hea ja armastav enda vastu, siis asub kogu maailm Sind selles osas toetama. Sest see ongi kõige olulisem asi, mida on vaja teha. Siis saad Sa ka päriselt anda maailmale vastu, ilma et peaks ennast kuidagi tõestama, kaitsma, upitama, maha tegema või muul moel kompenseerima. Kui inimene ei tunne armastust enda vastu, siis on ta kogu aeg natuke nagu kaitsepositsioonil või hirmul, sellises olekus ei saa tõeliselt anda. Kui see on Sinu puhul nii, siis lihtsalt märka ja armasta ennast sellisena.

Sa oled ilus. Just sellisena.
~Nele

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar