kolmapäev, 3. juuni 2015

Praeguse hetke maagia

Praegune hetk, see üks sekund, mida Sa just praegu elad, on maagiline mitmel põhjusel. Esiteks on see ainuke hetk, mis on päriselt olemas. Kõik, mis toimus minevikus, on möödas ja eksisteerib vaid Sinu peas, kui Sa parasjagu sellele mõtled. Kõik, mis tuleb tulevikus, ei ole veel käes, ja eksisteerib samuti ainult Sinu peas ootuste, ettekujutuste, plaanide või hirmude kujul. Kogu minevik ja tulevik on olemas ainult peas, reaalselt käega katsutaval kujul seda pole. Praegune hetk - see, mida Sa selle sekundi sees vaadata, kuulda, tunnetada saad - on ainus, mis on päriselt olemas, väljaspool Sinu pead. Naljakal kombel on aga see üks sekund koht, kus viibime oma elust kõige vähem aega. Igakord, kui mõtled tulevikust või minevikust, oled ära, eemal sellest, mis toimub päriselt. Ometi on selline eemalolek nii harjumuspärane, et tundub olevatki loomulik elu - meenutan, analüüsin seda, mis oli või teen tulevikuks plaane, mängin mingeid stsenaariume peas läbi ja vahel harva, kui juhtub midagi ootamatut, tulen korraks kohale siia, kus hetkel päriselt olen ja tajun seda, mis on. Mõnikord on see väga ilus loodusvaade või hoopis midagi ehmatavat, mis paneb mõtted vakatama ja lubab korraks lihtsalt tajuda seda, mis on praegu minu ümber. 

Praegune hetk on ka selle poolest maagiline, et see on ainuke aeg, kus saab reaalselt tegutseda. Mul võivad olla suured plaanid ja ettekavandatud tegutsemissammud, aga ometi on mul korraga käes ainult see üks sekund, kus midagi ära teha. Näiteks võin seada endale eesmärgiks, et olen edaspidi rahulikum ja ei ärritu nii kergesti teiste peale ja isegi tean, kuidas seda plaani ellu viia. Ometi on mul vaid ainult see üks sekund praegu, et rahulikum olla. Mind ei aita see, kui meenutan peas kõiki neid olukordi, kus pole siiani suutnud rahulik olla või näen ennast tulevikus suures rahus seismas. Loeb see, kas tegutsen praegu või mitte. Ja kui see üks sekund läks mööda, ilma et oleksin tegutsenud, siis tuleb järgmine sekund - kas ma nüüd tegutsen või ikka meenutan ja planeerin? Nii on praegune hetk ühest küljest vastutus, aga teisalt ka vabadus - mis iganes suured plaanid, eesmärgid või ideed mul ka ei oleks, ma ei pea ega saagi neid kõiki korraga täita. Teen seda, mida saan teha just siin ja praegu, üks väike samm korraga. See on ainuke, mis on päriselt olemas, kõik muu asub ainult minu peas.

Eriti tore on praegune hetk selle pärast, et siin ei ole ühtegi muret ega probleemi. Kui suudan olla täielikult kohal selles, mis toimub selles sekundis minu ümber ja sees, on peas vaikus, mõtteid ei ole. Huvitaval kombel, kui on peas vaikus, kaovad ka kõik probleemid. Ikka jäävad alles olukorrad minevikus või tulevikus, mis mulle muret valmistavad, aga kuna need eksisteerivad ainult mõtte kujul minu peas, siis sellel hetkel, kui mõtteid pole, pole ka muret nende olukordade pärast. Võib olla muidugi ka nii, et see hetk, kus praegu viibin on ise mingit moodi murettekitav (näiteks olen keset konflikti, mõni lähedane haige vajab abi või olen lihtsalt kurb). Aga kui ka selles praeguses olukorras ühe sekundi kaupa kohal olla ja lihtsalt tajuda, mis toimub minu ümber ja sees, siis ei ole ikkagi muret - on ainult tajumine. Nii palju muresid ja raskusi võib elus ette tulla, asju, mida ei oska lahendada, olukordi, kus ei taha olla, aga ainult üks väike võlukepi viibutus, praegust hetke tajuma tulek, võib kõik need korraga minema pühkida. Tõsi, küll ainult selleks sekundiks, aga rohkem polegi vaja, sest me ei pea ega tegelikult saagi rohkemat korraga elada, kui ainult seda ühte sekundit, mis on praegu.

Kõige maagilisem on praegune hetk aga seetõttu, et ainult siin on võimalik tajuda, kes ma päriselt olen. Ainult praeguses hetkes olles saab kogeda mõttevaikust. Nii kui tegelen mineviku või tulevikuga, olen oma peas ja mõtlen, vaikust ei ole. Ainult mõttevaikuses saab märgata, et minu sees on mingid mõtted ja tunded, mul on keha, mida saan tajuda, oma kehaga saan tajuda maailma enda ümber. Aga lisaks kõigele sellele on minu sees veel miski vormitu, mis kõike seda lihtsalt vaatleb ja mille kohta ei saagi öelda midagi enamat, kui et see lihtsalt on. Niisiis saan mõttevaikuses tajuda kõike seda, mis ma ei ole: näen kõrvalt, et mul on mingid tunded ja mõtted, füüsilised aistingud ja et minu sees on just nagu keegi, kes neid märkab. Tekib kogemine, et mina olengi see märkaja, aga sellel märkajal pole identiteeti, mõtteid, tundeid ega keha. Tema lihtsalt on ja märkab. Kes ma siis ikkagi olen? Vastata sellele ei saagi, ainult tajuda. Selle tajumine on tõeline vabanemine - kaob kõik minu nime, identiteedi, mineviku, tuleviku ja kogu minu elu looga seonduv ja jääb alles ainult tajumine, puhas olemine. Seda imet on võimalik kogeda aga ainult praeguses hetkes.

Tahaksid kogu seda maagiat kogeda? Siin on üks väike harjutus, mis aitab praegusesse hetke kohale tulla. Selle järjepidev kordamine võib aidata kogu eelpool kirjeldatud maagial Sinu jaoks tunnetatavaks saada. Taju kõigepealt helisid enda ümber. Märka kõiki helisid, mida Sa parasjagu kuuled. Kui märkad, et mõtted hakkavad pähe tulema, katkesta mõte ja too tähelepanu uuesti helidele. Kui oled kuulatanud kõiki helisid, mis parasjagu kostuvad, siis too tähelepanu enda kehale. Taju, mis asendis on Sinu keha: kuidas paiknevad käed, jalad, sõrmed, kuidas riided on vastu keha, kuidas Su keha asub vastu tooli või jalad on seistes vastu põrandat, kas huuled on kinni või paokil. Vaata ka, mis toimub Sinu keha sees - kas kuskilt on ebamugav, valus, sügeleb. Taju detailideni välja oma keha. Igakord kui mõte tuleb vahele, katkesta see ja too tähelepanu uuesti oma kehale. Kui oled tajunud umbes minuti helisid ja umbes minuti oma keha, siis vii tähelepanu hingamisele. Kuula korraks oma hingamist - on see aeglane, kiire, pinnapealne, sügav, katkendlik või midagi muud. Ära anna hinnangut, lihtsalt taju, milline on Su hingamine. Ja nüüd märka korraks kõike, mis toimub Sinu ümber ja sees selle sekundi jooksul - mida näed, kuuled, tunned oma kehas, mis mõtted või tunded läbi käivad. Ja siis järgmine sekund. Ja nii umbes minuti jagu. Ongi kõik! Kui suutsid seda teha, olles teadlik mõtetest, mis vahele trügivad ja suutsid need mõtted katkestada, nendega mitte kaasa minna ning lihtsalt tajuda enda ümbrust ja sisemust, siis olidki korraks täiesti kohal. Mis tunne Sul nüüd on? See harjutus võtab aega maksimum 5 minutit, aga järjekindlal kordamisel võib olla tee vaikusesse ja rahusse.

Pidev mõtisklemine tuleviku ja mineviku üle ja niimoodi oma pea sees elamine, märkamata, mis toimub praegu päriselt selles hetkes, on ainult harjumus. Väga tugevalt juurdunud, aga siiski ainult harjumus. Võib-olla Sa otsustad nüüd hoopis mõttevaikuses ja praeguses hetkes kohaloleku enda jaoks harjumuseks kujundada? Põnevat harjutamist!

~Nele

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar