kolmapäev, 23. september 2015

Emotsionaalne tervenemine

Tead ju küll seda juttu, et ela oma tunded läbi, ära suru neid alla või peida enda sisse. Aga seda on nii raske teha. Tunnete allasurumine on tihtipeale nii sissejuurdunud muster, et me ei pruugi isegi märgata, et midagi on alla surutud. Tunnete teadliku läbielamiseni jõuavad inimesed siis, kui allasurutud tunded kuskil kehas blokeerunud energia näol endast märku annavad. Näiteks nii, et ma ei nuta oma valu välja, ei karju valust, kui tunnen, et tahaksin, ja mõne aja pärast karjub hoopis kogu mu keha või mingi koht sellest valust. Kõik füüsilised pinged, valud, ebamugavustunded ja haigused on alguse saanud allasurutud tunnetest, mis on kuskile kehasse kinni jäänud. Juba see on üks suurepärane põhjus, miks õppida oma tundeid teadlikult läbi elama. Teine on see, et oma tundega kontakti saamine kogu selle võimsuses võib anda nii palju jõudu ja energiat elus edasi liikuda ning samas vabaks lasta vana kaasaskantav koorem, mida me enam ei vaja.

Siin on paar nippi, kuidas saada tundega kontakti ja kuidas seda lõpuni välja läbi elada, nii et kogu tekkinud tundeenergia võiks vabaneda ning ei jääks kehasse kinni. Lihtsam on tunnet läbi elada kohe, kui see tekib. Selle võiks täitsa harjumuseks võtta. Kui ma kogen mingisugust tunnet, olgu selleks siis kurbus, viha, süütunne, armukadedus, häbi, pettumus, ärritus või hoopis suur elevus, siis lähen kohe selle tundega lõpuni välja. Tunde läbielamine on tunde läbilaskmine oma kehast, lubamine kogu kehal seda tunnet täisvõimsuses tunda ja väljendada. See tähendab, et kui ma vihastun, siis luban endal vihastuda täiega. Trambin jalgu, karjun, teen grimasse, vehin kätega, viskan patja vastu seina või teen midagi muud, mida mu vihast põlev keha sellel hetkel teha soovib. 

Ainuke tingimus on, et ei tohi endale ega kellelegi teisele liiga teha. Sinu sees tekkinud tunne, kui see ka tekkis kellegi teisega seoses, on ikka sinu enda tunne ja vastutus. Mitte keegi teine ei ole süüdi ega vastuta mis iganes sinu tunde eest. Seega ei ole aus seda ka kellelegi teisele vihaenergia näol vastu lajatada. Mis ei tähenda, et oma tunnet ei tohiks teistele väljendada. Lihtsalt hea oleks leida kõigepealt omaette olemise hetk, kui saad tunde täielikult kehast läbi lasta ning seejärel rahulikult mina-vormis kaaslase jaoks sõnastada, mis tunnet sa tundsid ning mis oli selle põhjuseks. Kui lubad hetkeks oma kehal kogu tekkinud tunnet vabalt väljendada, siis voolab see lihtsalt läbi su keha ning paari minuti pärast avastad tõenäoliselt, et oled hoopis rahunenud ja suudadki rahulikult oma tundest rääkida. Ilmselgelt ei saa kõiki tundeid teiste juuresolekul täiesti vabalt kehast läbi lasta, karjuda ja vehkida. Siis ongi hea leida võimalikult ruttu kas või viis minutit, et olla korraks üksi ja tunne ära tunda või mõnikord piisab sellestki, kui saad korraks teistele selja pöörata.

See oli näide viha läbielamise kohta, aga sama meetod toimib ka kõigi teiste häirivate, samuti väga intensiivselt rõõmsate tunnete kohta. Ka suur elevus ja rõõm võib korraks justkui halvata ja rahulikku tegutsemist segada. Kui lubad endal oma tunnet tõeliselt tunda, võid avastada mitmeid põnevaid asju. Näiteks seda, et tunde läbielamine võib esialgu tunduda küll hirmutav või lihtsalt ebamugav, aga kui seda täismahus teha, on see tõeliselt võimas kogemus. Kogu oma viha tundmine, karjumine ja jalgade trampimine, võib vabastada sinu sees sellise jõu ja enesekindluse, millest sul aimugi ei olnud. Milline tohutu vägi on oma tunde tundmises. Ja kui võimas võid olla sina, kui lihtsalt julged tunda. Samuti võid märgata, et lisaks suurele kergendusele võib tunde läbielamine olla ka omamoodi mõnus kogemus. Lihtsalt lased seda pinget kehast välja, tunnetad oma jõudu ja saad vabaks. Täiesti vabaks. Seda tunnet, mille julgesid kehast läbi lasta, polegi enam olemas, see lihtsalt haihtus õhku.

Natuke keerulisem lugu on siis, kui tunne on juba ammu alla surutud ning sellest annabki märku veel ainult valu või pinge sinu kehas. Võib-olla sa isegi ei tea, mis tunne seal seljas, jalas või käes valutab. Siis on üheks võimaluseks, kuidas tundega kontakti saada, minna läbi valusa või pinges koha hingama. Heida lõdvestunult pikali, taju, kus on su kehas valu või pinge ning hinga rahulikult ja sügavalt sisse ning välja läbi selle koha. Sealjuures on abiks, kui teed endamisi taotluse, et oled valmis täielikult kogu seda tunnet vastu võtma. Kui niimoodi lõdvestunult läbi valusa koha hingad, kerkib tavaliselt esile mingi tunne. Siis saad lihtsalt hingata, lubada sellel tundel olla ning oma kehal tunnet nii väljendada, nagu ta parasjagu soovib. Võib juhtuda ka, et hakkad hingama läbi valusa koha kehas, näiteks läbi põlve, aga siis tunned pinget hoopis kuskil mujal, näiteks rinnus. Siis võid minna hingama läbi selle koha, kuhu pinge liikus, ning vaadata, mis juhtub.

Teinekord on nii, et isegi tead, mis tunne kehas pinget tekitab, aga ei saa enam sellega täisvõimsuses kontakti. Tunne ei ole enam nii tuline. Siis võid enda käest küsida:"Mis tunne see on......." ja lisada lõppu see tunne või olukord, mis pinget tekitab. Näiteks:"Mis tunne see on, kui ta minu peale karjub ja ma ei suuda enda eest seista?" või "Mis tunne see on, kui mulle tehti niimoodi liiga?". Üks väike küsimus võib aidata kogu tundeenergial korraks üles kerkida, et saaksid selle täismahus läbi elada. Selle ja ka eelnevate meetodite puhul on aga ülioluline, et sa ei lähe kaasa mõtetega, vaid keskendud täielikult oma kehale. Küsid korra, mis tunne see on, ning seejärel lased mõtte lahti ja vaatad, mis kehas toimub. Kui sa hakkad mõtisklema, mis tunne see on ning enda peas ketrama lugu, kuidas kõik täpselt oli, kuidas sa kannatasid või hoopis analüüsima, mida edasi teha, toodad oma mõttega tunnet juurde ja hoiad sellest kinni. Nii ei saa toimuda vabanemist. Keha teab, kuidas tunnet vabastada, luba tal siis seda teha.

Nii lihtne või raske see ongi - oma tundeid tunda. Iga kord kui katsetad allasurumise asemel läbielamist, kui see ka alati kohe ei õnnestu, hoolitsed oma keha eest. Keha on päris väsinud kohe kogu selle raskuse kandmisest ja kõigist neist väikestest solvumistest ja valudest, mis sinna soppidesse on peidetud. Las nad tulevad kõik välja ning sina saad olla võimas ja vaba.

~Nele

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar