neljapäev, 31. märts 2016

Oma keha vastuvõtmine

Missugune on sinu suhe oma kehaga? On see rahulolev, rahulolematu, armastav, etteheitev, ükskõikne või midagi muud? Oma kehaga oled sa koos elu lõpuni, ükskõik, kas ta sulle meeldib või mitte. On mõndagi, mida saad oma keha heaks ära teha, et seda muuta selliseks, nagu tahaksid, aga on asju, mida sa keha juures muuta ei saa. Selline keha on sulle lihtsalt kaasa antud. Mis tunne see võiks olla - võtta oma keha armastuse ja tänuga vastu täpselt sellisena, nagu ta on - kõigega, tunda ja näha oma keha ilu ja imelisust iga päev?

Oled sa vahel mõelnud, miks sinu keha ei ole selline, nagu mõnel teisel ja kui see või teine asi oleks teisiti, siis saaksid oma keha armastada? Tegelikult pole absoluutselt vahet, missugune sinu keha on, olgu ta terve, haige, mis iganes kuju ja vormiga, kas see sulle meeldib või mitte. See, missugune on sinu keha praegu, ei takista sind kuidagi teda vastuvõtmast ja armastamast. Võib-olla oled sa kohanud kedagi, kellel on sinu meelest ideaalne keha (mida iganes see sinu jaoks tähendab), võib-olla see inimene tunneb uhkust oma keha üle. Äkki tunned sinagi uhkust oma keha üle või mõne osa üle sellest. Üks asi on tunda uhkust ja rahulolu oma keha üle, aga hoopis teine seda armastuses hoida ja üleni tänuga vastu võtta nii, nagu ta on, ka neid osi, millega oled rahulolematu. Aga äkki oled kohanud kedagi neist harvadest inimestest, kes juba armastavad oma keha täpselt sellisena, nagu see on. Kui nii, siis oled võib-olla märganud, et pole üldse vahet, missugune nende inimeste keha on. See ei pruugi olla terve või ühiskondlikus mõistes kaunis ja ometi kiirgab kogu see ilu, mida inimene oma kehas sügavalt tajub, väljapoole. Nii võid sinagi tajuda selle inimese keha väga kaunina, lihtsalt seetõttu, et see on tema poolt armastuses hoitud.

Kui see teema sind puudutab ja sa tahaksid oma keha täielikult vastu võtta ja armastuses hoida, tasapisi seda õppida, siis allpool on üks võimalus, kuidas seda teha. Parim viis keha armastada on läbi puudutuse. Sa võid oma kehale öelda, et sa armastad teda ja ta meeldib sulle või mida iganes muud. Aga keha vajab puudutust. See ei pea üldse olema mõne teise sulle kalli inimese puudutus. Sinu keha vajab sinu enda puudutust. Sa saad oma kehale puudutuse kaudu armastust anda ka siis, kui ta sulle üldse ei meeldi või mingil põhjusel millegagi keha juures rahulolematu oled. Sa ei pea tundma grammigi armastust oma keha vastu, kui seda puudutad. Armastusetunne areneb iseenesest tasapisi. 

Tähtis on ainult üks - puuduta oma keha täiesti kohal olles. Hoia kogu tähelepanu sellel kohal, mida puudutad, oma käel ja taju kõike, mida tajud. Kui mõtted ja hinnangud tulevad pähe, siis too tähelepanu jälle puudutusele. Mõttevaba ja täielikult kohal olles tehtud puudutus on armastuseväljendus, ka juhul, kui su südames oma keha vastu veel armastust ei ole. Täiesti pühendunult ja lihtsalt tajudes puudutamine on vastuvõtmine. Kui sa näiteks silitad õrnalt oma kätt ja hoiad kogu tähelepanu puudutusel, siis samal ajal justkui võtad oma kätt vastu, ühegi hinnanguta. Katseta, mis tunne see on. Mis tunne on võtta oma keha vastu puudutuse kaudu.

Kui sa proovid ja sul on ikkagi raske või vastumeelne niimoodi oma keha puudutada, näiteks tulevad pähe mingid hinnangud ja etteheited, siis võid kujutada ette, et teeksid nagu pai kellelegi väga kallile. Hoia südames seda tunnet, nagu sa tunned, kui puudutad kedagi, kes on sulle väga kallis ja tee nüüd endale selle tundega pai. Võid ka naeratada sellele kehaosale, mida parasjagu puudutad. Võib-olla sa tunned, et ta naerataks justkui vastu - lõpuks ometi võib ta lihtsalt olla selline, nagu ta on. Täielikult keskendudes puudutades võid saada kehalt ka mõne sõnumi. Näiteks tajuda, miks ta on kuskilt valus või pinges, mida ta vajab, et ennast hästi tunda. Võid tajuda, mida see kehaosa on pidanud läbi tegema. Puuduta näiteks oma õlgu ja taju, mida sa tunned. Kuidas õlad ennast tunnevad? Kogu koorem on nende kanda. See võib olla tohutu kergendus, kui neile lihtsalt korraks pai teha.

Millal oma keha puudutada ja kust võtta selleks aega? Tegelikult sa puudutad oma keha ju nagunii iga päev: dušši all käies, kuivatades, juukseid kammides, kreemitades, habet ajades, riidesse pannes jne. Nüüd võid proovida neid puudutusi teadlikult teha, hoida kogu tähelepanu puudutusel. Kui sa aga tunned, et mõni kehaosa vajab erilist tähelepanu, hoolt, tervendamist või vastuvõtmist, tahaksid suuta oma keha üleni armastada, siis võid vahetevahel või iga päev võtta aega, et seda näiteks mõne puhta rafineerimata õliga paitada.

Keha võib olla sinu suurimaks õpetajaks. Kui sul on mingeid terviseprobleeme või kehalisi vaevusi, siis tõenäoliselt nii ongi. Sellepärast ei tasu keha peale pahane olla. See on lihtsalt kanal, mis sunnib sind midagi muutma, ära õppima, teisiti tegema. Paljutki võib elus eirata, aga kehalist valu või ebamugavustunnet on palju raskem ignoreerida kui näiteks emotsionaalset ebamugavust. Las ta siis õpetab.

Oma keha vastu võttes kaob vajadus anda hinnanguid teiste kehadele. Igaüks on tulnud siia ellu oma kehaga, nii nagu talle on antud. Igaüks annab endast parima, hetke teadmiste ja kogemuste järgi, et oma keha eest hoolitseda ja seda hoida. Pole vaja kellegi kehale hinnangut anda ega hukka mõista. Mitte keegi ei vaja sinu hinnangut, ainult armastust.

Kui keha kohal olles puudutad, võid hakata tajuma tema ilu ja märgata, kuidas su suhtumine oma kehasse tasapisi muutuma hakkab. Kuni selleni välja, et lõpuks tunnedki siiralt - minu armas keha, kõige imelisem keha, mida mulle on antud selles elus armastuses hoida. Aitäh selle eest!

~Nele

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar